Klient nie zapłacił za kupioną rzecz? Kontrahent znowu zalega z płatnością za wykonaną usługę? Skąd my to znamy… Przedsiębiorcy często mają problemy z nieterminowym regulowaniem faktur przez swoich biznesowych parterów. Jak skutecznie nakłonić drugą stronę do zapłaty? Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury?
Wezwania do zapłaty
Oczywiście pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty. W jakiej formie? Najlepiej początkowo obrać „łagodną” drogę. Rozmowa telefoniczna, sms czy e-mail mogą okazać się wystarczającą opcją. Może się bowiem okazać, że nasz wieloletni kontrahent ma przejściowe problemy finansowe, a uregulowanie płatności jest tylko kwestią czasu. Pamiętaj – kontakty biznesowe budujemy często latami, a zerwać je można w jednej chwili.
Ostateczne wezwanie do zapłaty
Co jednak, gdy nasz dłużnik wciąż nie uregulował należności, przestał odbierać od nas tel. itd.? W takim przypadku nie należy zwlekać. Najlepiej skierować ostateczne wezwanie do zapłaty. Warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Często wezwanie skierowane przez radcę prawnego czy adwokata może okazać się na tyle skuteczne, że dalsza windykacja okaże się zbędna.
WAŻNE: Oprócz kwoty wynikającej z faktury, możemy również żądać od dłużnika rekompensaty za koszty odzyskiwania należności tj. równowartość 40, 70 lub 100 EURO od każdej transakcji handlowej (czasami każdej faktury) – zob. art. 10 ust 1 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Postępowanie sądowe
Przedsądowe wezwania do zapłaty okazały się bezskuteczne? Nie pozostało nam nic innego jak wstąpić na drogę sądową. Pamiętaj – Twoje roszczenie może ulec przedawnieniu. W twoim interesie jest, aby do tego nie dopuścić. Postępowanie sądowe kończy się wydaniem wyroku lub nakazu zapłaty. Oczywiście po przegranym procesie dłużnik może dobrowolnie spłacić swój dług. Jednak, gdy tak się nie stanie – zostaje nam ostatni etap w procesie windykacji tj. postępowanie egzekucyjne.
Postępowanie egzekucyjne
Po uprawomocnieniu się wyroku (lub nakazu zapłaty) i po nałożeniu na niego klauzuli wykonalności przedsiębiorca może zgłosić się do komornika w celu rozpoczęcia ściągania długu.
Podsumowanie
Pamiętaj, że odzyskanie pieniędzy z niezapłaconej faktury, może się niejednokrotnie wiązać z koniecznością poniesienia kosztów. Warto przeanalizować opłacalność dochodzenia długu i rozważyć inne sposoby na rozwiązanie kwestii nieuregulowanej faktury, jak chociażby skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi.
Często przedsądowe wezwania do zapłaty nie przynoszą pożądanego skutku. Jeżeli tak jest również w Twoim przypadku – skontaktuj się z naszą Kancelarią. Pomożemy Ci w skutecznej windykacji należności.
RADCA PRAWNY / ADWOKAT KOŚCIELNY KANCELARIA PRAWNA LUBLIN SŁAWIN